„POKOT” Agnieszki Holland [20 lutego 2017]

NAGRODZONY SREBRNYM NIEDŹWIEDZIEM „POKOT”
AGNIESZKI HOLLAND W KINACH OD PIĄTKU

Agnieszka Holland odebrała w sobotę na festiwalu filmowym w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia – nagrodę im. Alfreda Bauera, za otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej. – Żyjemy w czasach, w których potrzebujemy odważnych filmów – mówiła ze sceny. Polska premiera filmu już w najbliższy piątek, 24 lutego. Prezentujemy galerię zdjęć z filmu.

[20 lutego 2017]

– Potrzebujemy dziś kina, które idzie pod prąd, filmów, które mają odwagę, pasję – mówiła reżyserka „Pokotu”. – Sama byłam uważana za twórcę w pewnym sensie klasycznego. Cieszę się, że właśnie Nagrodą im. Bauera doceniono film, w którym postanowiłam wyjść ze swojej strefy komfortu.

Agnieszka Holland podkreślała szczególne i symboliczne znaczenie, jakie ma dla niej otrzymane wyróżnienie. Takie samo dostał za „Tatarak” Andrzej Wajda, którego Holland określiła największym polskim reżyserem. – Fakt, że otrzymaliśmy tę samą nagrodę jest dla mnie zobowiązaniem, by kontynuować jego dzieło – mówiła podczas konferencji prasowej zwycięzców Berlinale.

Janina Duszejko (Agnieszka Mandat), główna bohaterka „Pokotu”, to emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Jest uczciwa, namiętna, wielkoduszna, mądra, ale i szalona. Pełna buntu i oburzenia. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo…

 

– Jest w tym filmie trochę thrillera, kryminału, ale też sporo bajki. Wszystko po to, żeby historii, którą opowiadamy, widz nie traktował dosłownie – mówi Agnieszka Holland.

 

Do polskich kin „Pokot” wchodzi już w najbliższy piątek, 24 lutego. Z kolei w poniedziałek, 28 lutego, odbędzie się w warszawskim kinie Atlantic specjalny pokaz filmu, połączony z dyskusją pt.: „Czy czeka nas zemsta zwierząt?”. Rozmawiać będą Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak oraz Zenon Kruczyński z koalicji „Niech żyją!”. Dyskusję poprowadzi Karolina Głowacka z Radia TOK FM.

 

W rolach głównych zobaczymy między innymi: Agnieszkę Mandat, Jakuba Gierszała, Wiktora Zborowskiego i Patricię Volny. W pozostałych rolach: Miroslav Krobot, Borys Szyc, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski, Katarzyna Herman, Marcin Bosak, Andrzej Konopka.

 

Polski zwiastun filmu: https://youtu.be/rSbepaTl_NY

Galeria:

 

Facebook: @pokot

***

 

„POKOT”

Film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

CZAS TRWANIA: 128 min.

W kinach od 24 lutego

 

***

REŻYSERIA: Agnieszka Holland, we współpracy z Kasią Adamik

SCENARIUSZ: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland

KONSULTANT SCENARIUSZOWY: Dorota Paciarelli

WSPÓŁPRACA SCENARIUSZOWA: Štěpán Hulík

ZDJĘCIA: Jolanta Dylewska, Rafał Paradowski

MUZYKA: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

MONTAŻ: Pavel Hrdlička

SCENOGRAFIA: Joanna Macha

KOSTIUMY: Katarzyna Lewińska

CHARAKTERYZACJA: Janusz Kaleja

DŹWIĘK: Andrzej Lewandowski, Mattias Eklund

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Andrzej Besztak

PRODUCENCI: Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała

 

 

PRODUKCJA: Studio Filmowe Tor

wspólnie z Heimatfilm (Niemcy), nutprodukce (Czechy), Chimney (Szwecja)

z udziałem nutprodukcia (Słowacja)

 

KOPRODUCENCI I WSPÓŁFINANSUJĄCY W POLSCE:

Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Odra-Film, HBO, Agora

 

FILM WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ EURIMAGES, PROGRAM MEDIA UNII EUROPEJSKIEJ, POLSKO-NIEMIECKI FUNDUSZ FILMOWY

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

 Joanna Jakubik

Specjalista ds. PR i promocji

joanna.jakubik@next-film.pl

tel. +48 514 793 494