Wysyłamy kolejne 32 stanowiska reliktowych mszaków i porostów do BULiGL w Białymstoku [6 grudnia 2018]

[6 grudnia 2018]

Wysyłamy kolejne 32 stanowiska reliktowych mszaków i porostów do BULiGL w Białymstoku

Wysłaliśmy do Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Białymstoku, kolejny mały pakiet danych o lokalizacji reliktów puszczańskich z Puszczy Boreckiej. Znalazły się w nim  nieznane dotąd 32 stanowiska gatunków mszaków i porostów, wskaźnikowych dla lasów puszczańskich, podlegających ochronie ścisłej i częściowej.

Wśród nich są:

-Thelotrema lepadinum,

-Neckera pennata, crispa, complanata,

-Zygodon rupestris,

-Dicranum viride,

-Peltigera,

-Homalia trichomanoides,

-Anomodon viticulosis,

-Lobaria pulmonaria.

Dane które wysyłamy, zebraliśmy w dniach 15- 18 listopada 2018 r. przy wsparciu eksperta z Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Powinny być wykorzystane przez pracowników BULiGL przy projektowaniu planu urządzenia lasu nadleśnictwa Borki na lata 2020- 2029 w taki sposób, aby zachować siedliska tych gatunków w stanie umożliwiającym ich przetrwanie przynajmniej przez okres obowiązywania nowego planu urządzenia lasu.

Każde stanowisko zostało udokumentowane poprzez wykonanie zdjęcia sferycznego (zawiera współrzędne geograficzne, kierunki geograficzne, kod stanowiska) oraz fotografii każdego okazu rosnącego na drzewie (współrzędne geograficzne, dokładność pomiaru GPS i kod stanowiska).

Kolejny pakiet danych planujemy wysłać do BULiGL już wkrótce.


Projekt „Inwentaryzacja reliktów puszczańskich” zrealizowany w funduszy własnych Fundacji Las Naturalny