Puszcza Borecka. Informujemy mieszkańców: Nadleśnictwo Borki ogłosiło konsultacje społeczne proponowanych prac gospodarczych w lasach HCVF [8 grudnia 2018]

[8 grudnia 2018]

Puszcza Borecka. Informujemy mieszkańców, że Nadleśnictwo Borki ogłosiło konsultacje społeczne proponowanych prac gospodarczych w lasach HCVF

Skargi, wnioski i uwagi do zaplanowanych zabiegów gospodarczych można składać do nadleśnictwa w terminie do dnia 29 grudnia 2018 r.

Link do konsultacji: KONSULTACJE SPOŁECZNE

Szczegółowa lokalizacja prac gospodarczych, jakie nadleśnictwo zaplanowało w lasach HCVF na 2019 r., dostępna jest tutaj: MAPA Z PLANOWANYMI WYCINKAMI W LESIE

 

 

Chcesz zgłosić uwagi do nadleśnictwa?

Który z poniższych przypadków, odpowiada twojemu problemowi?

(Odpisz na adres: fundacja.las.naturalny@gmail.com)

1. Znalazłem gniazdo/ kilka gniazd/ z ptakiem w gnieździe/ bez ptaka w gnieździe. Chcę wiedzieć czy nic im nie grozi.

2. Znalazłem dziuplę/ kilka dziupli/ z karmiącymi ptakami/ bez ptaków/ w żywym drzewie/ w martwym drzewie. Uważam, że powinny być zachowane dla kolejnych pokoleń ptaków.

3. Znalazłem chroniony gatunek ptaka/ ssaka/ rośliny/ grzyba. Chcę żeby przetrwał w lesie.

4. Wydaje mi się, że planowane/ zrealizowane przez nadleśnictwo prace w lesie, są niezgodne z prawem/ przepisami/ standardami/ wytycznymi/ dobrymi praktykami. Chcę coś w tej sprawie zrobić.

5. Planowane/ zrealizowane prace gospodarcze niszczą wartości przyrodnicze dobrze znane leśnikom/ nieznane dotychczas leśnikom. Chcę to powstrzymać.

6. Las wydaje się cenny. Nie jestem ekspertem ale widzę że jest stary i wyjątkowy. Co zrobić żeby był taki już zawsze?

7. Las jest ważny dla mnie i lokalnej społeczności. Są w nim pamiątki kultury/ religii, nietypowe drzewa. Miejsce jest lokalnym uroczyskiem lubianym przez ludzi. Są tam ciekawe ptaki. Nie chcemy żeby został wycięty.

8. Ktoś w lesie przekopał ciek/ rów melioracyjny. Wysychają przez to bagna lub łąki. Błoto i koleiny koparki wyglądają okropnie.

9. Nadleśnictwo planuje/ zrobiło rębnię w siedlisku wilgotnym lub bagiennym. Koleiny po ciągnikach mają 1m głębokości. Jestem oburzony.

10. W starym lesie nadleśnictwo planuje wyciąć dęby, lipy i graby. Ten las jest piękny i chcę powstrzymać leśników. Nie wiem co zrobić.

11. Z lasu wywożone są przewrócone przez wiatr lub złamane drzewa liściaste/ iglaste. Pamiętam jeszcze ze szkoły, że martwe drewno w lesie jest bardzo ważne. Dlaczego leśnicy to robią?

12. W siedlisku, w którym nie wolno wycinać drzew, nadleśnictwo je wycina. Nie ma tutaj żadnych zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000, które nadleśnictwo może realizować poprzez wycinkę. Gdzie mam to zgłosić?

13. W rezerwacie przyrody widzę świeże szlaki zrywkowe. Wywożone są z rezerwatu drzewa liściaste/ iglaste. Jeśli to rezerwat to dlaczego tak się dzieje i czy jest to dozwolone?

14. Widzę wycięty kawałek lasu. Chcę wiedzieć więcej w tej sprawie i zareagować/ brać udział w zarządzaniu tym kawałkiem lasu.