Wycinka Lasu Miejskiego w Gajewie. Debata o przyszłości Lasu [8 czerwca 2019]

[8 czerwca 2019]

Zapraszamy na debatę publiczną, współorganizowaną przez naszą fundację.

Mieszkańcy Giżycka i okolic dzięki tej debacie, będą mogli poznać nasze argumenty i w ramach konsultacji publicznych zadecydować, czy Las Miejski będzie uznany za las o szczególnych walorach przyrodniczych – kluczowy dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności (tzw. HCVF 6).
Nadanie takiej etykiety wiąże się z tym, że to od woli lokalnej społeczności będzie zależało, jak las będzie gospodarowany.

Las Miejski został nadany Giżycku w 1612 r. wraz z prawami miejskimi. Zawsze był urokliwym naturalnym lasem dostępnym dla ludzi, z ogromnymi dębami, niedostępnymi bagnami oraz cechami lasu puszczańskiego. Obecnie realizowany planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Giżycko, przewiduje wycięcie niemal wszystkich najstarszych drzewostanów w Lesie Miejskim, które często są z wieku nawet 110- 140 lat. Nie godzimy się na taki scenariusz.

Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że nasza fundacja wyłoniła się z Lasu Miejskiego. Przez kilka lat prowadziliśmy blog przyrodniczy poświęcony uroczysku Las Miejski http://lasmiejskigizycko.blogspot.com/. Blog przekształcił się w Fundację Las Naturalny, która obecnie prowadzi działania w Polsce północno- wschodniej.