Plany przebudowy stawów w Lesie Miejskim

Cywilizacja ponownie wkracza do Lasu Miejskiego. Tym razem w postaci koparek i prac melioracyjnych.

Piękne i malownicze stawy w Lesie Miejskim mają mieć od nowa ukształtowane dzikie brzegi. Roślinność porastająca stawy oraz leżące w wodzie drzewa, zostaną usunięte. Drzewa, które malowniczo pochylają się ku toni wodnej bądź rosną blisko niej, również mogą być wycięte.

Plany Nadleśnictwa Giżycko, przewidują przebudowę 4 z 7 stawów w Lesie Miejskim oraz wykopanie nowego. Inwestycja ma sprostać zagrożeniom powodziowym oraz wzbogacać bioróżnorodność. Docelowo staną się zbiornikami retencyjnymi.

Las Miejski jest jednak lasem kluczowym dla społeczności lokalnej ze względów historycznych, kulturowych i rekreacyjnych. To właśnie stawy są tym elementem, który spacerowicze, rodziny z dziećmi oraz uczestnicy imprez kulturalnych, widzą w Lesie Miejskim najczęściej.

Dla mieszkańców Giżycka, dzikie, zaniedbane stawy są wizytówką Lasu Miejskiego. Ich przekształcenie w zbiorniki retencyjne, zmniejszy zainteresowanie Lasem, jako miejscem, z którym mieszkańcy Giżycka na co dzień się utożsamiają.

Stawy z biegiem lat były odzyskiwane przez naturę. Stały się perełką krajobrazową, którą znają i doceniają wszyscy stali bywalcy Lasu Miejskiego. Żyją w nich ptaki wodne, pojawiają się żurawie i czaple białe. Wczesnym rankiem spowite mgłą, przypominają puszczańskie jeziora.

Uregulowanie brzegów, zniszczy ich niepowtarzalny, malowniczy wygląd. Dotychczasowa funkcja krajobrazowa zostanie zdominowana przez funkcję retencyjną. Staną się zbiornikami retencyjnymi.

Projekt przebudowy stawów powinien zostać zmodyfikowany w taki sposób, żeby nie tworzyć skarp i nowych linii brzegowych, gdyż jest to jednoznaczne z utratą walorów krajobrazowych oraz wiąże się z wycinką drzew.