Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne. Aktywiści i aktywistki o końcu świata jaki znamy

„Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne”- pierwszy w Polsce niezależny dokument o nowym aktywizmie klimatycznym autorstwa Adama Szymczyka. Walka z kryzysem klimatycznym ukazana z osobistej perspektywy aktywistów i aktywistek klimatycznych w różnym wieku i różnych części Polski.

„Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne” to dwuczęściowy dokument składający się z kilkunastu pogłębionych wywiadów dokumentalnych z aktywistami i aktywistkami nowych ruchów klimatycznych oraz zapis licznych akcji protestacyjnych w różnych częściach Polski w 2019 roku.

„Co jest z tym światem, że dzieci muszą brać za niego odpowiedzialność? Co my [dorośli] robimy? Jaka jest nasza rola?” Przemysław

Od akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa Extinction Rebellion, przez masowe demonstracje Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, do pierwszej polskiej grupy wsparcia w depresji klimatycznej i wielu innych wydarzeń- film jest zapisem przemyśleń i przeżyć ich bezpośrednich uczestników.

„To nie jest żadna fanaberia, to nie jest coś co robimy w wolnym czasie, bo nam się nudzi tylko jest to dosłownie największy problem naszej cywilizacji. Największy kryzys naszej cywilizacji.” Lena

Poprzez liczne, często bardzo osobiste, perspektywy na katastrofę klimatyczną, rozmówcy ukazują własne motywacje stojące za aktywizmem oraz strategie radzenia sobie z kryzysem w kontekście wspólnotowym i indywidualnym. Oprócz eksploracji celów, postulatów i taktyki poszczególnych ruchów wywiady poruszają m.in. sensowność ekologicznego stylu życia, depresję klimatyczną, wycinkę drzewostanów z puszczy Karpackiej i Białowieskiej, edukację klimatyczną, sprawiedliwą transformację, wypalenie aktywistyczne i wiele innych.

„Nie zastanawiamy się, że w Polsce może zabraknąć wody – jak to, przecież zawsze mamy w kranie. No niestety, nie jest to komunikowane a jak już, to przedstawiane jako kwestia polityczna co zupełnie nie jest zgodne z rzeczywistością. To dotyczy każdego z nas, ludzie na świecie już cierpią z tego powodu, my też będziemy – to dojdzie i do nas.” Alina

Mój komentarz: „Kiedy wielu moich rozmówców po raz pierwszy zaczęło działać dla sprawy klimatycznej, ja kręciłem swój pierwszy dokument.

Nie posiadając profesjonalnego sprzętu ani jakiegokolwiek wsparcia finansowego, całość nagrałem tym, co miałem pod ręką – smartfonem z mikrofonem przytwierdzonym na gumkę recepturkę.

Mam świadomość, że dla niektórych oba filmy mogą wydawać się za długie, wręcz przegadane, a inni mogą nadal nie dopuszczać do siebie realności przyspieszającej katastrofy klimatycznej.

Tak czy inaczej, zależało mi na przeprowadzeniu pogłębionych wywiadów, w których rozmówcy będą mogli swobodnie się wypowiedzieć – wbrew obecnej w wielu mediach tendencji do skracania treści za wszelką cenę.

Bardzo interesuje mnie odbiór filmów przez publiczność, gdyż całość traktuję także jako osobistą podróż, za którą ogromnie dziękuję wszystkim aktywistom i aktywistkom, z którymi rozmawiałem przed i poza kamerą.” Adam Szymczyk.

„Rozmawiając z aktywizmem. Nowe ruchy klimatyczne” będzie dostępny publicznie na kanale „Adam Szymczyk” w serwisie YouTube.

 

Premiera pierwszej części: 20 listopada 2020

Premiera drugiej części: 04 grudnia 2020

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=qLqy9PNOci8

 

Kontakt: adam.szymczyk@protonmail.com

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCC7YTNaWHNjD2G68qXhWQPA

Facebook: https://www.facebook.com/adam.szymczyk.media

„Jesteśmy tu żeby wyrazić nasz smutek i żal za światem, który umiera na naszych oczach.” Przemek