Kontrola obywatelska od kuchni
Trwają prace terenowe służące oszacowaniu wpływu gospodarki leśnej oraz decyzji administracyjnych dotyczących ochrony przyrody, na stan zachowania przedmiotów ochrony ujętych w projekcie pn. Monitoring zarządzania obszarem Puszczy Boreckiej.

Podstawowym narzędziem stosowanym w prowadzonych badaniach jest wizja terenowa udokumentowana protokolarnie wraz z załączonymi dowodami. W tym celu stworzono System Informacji Przestrzennej w którym zawarto informacje z zakresu przedmiotów ochrony ujętych w projekcie jakimi są:
*siedliska skrajnie rzadkie i ginące High Conservation Value Forests 3.1
*siedliska Natura 2000 Borealna świerczyna bagienna 91D0-5
*stanowiska i rewiry dzięcioła białogrzbietego oraz trójplaczastego
*stanowiska oraz strefy ochronne orlika krzykliwego, bociana czarnego, rybołowa
oraz informacje zawarte w dokumentach regulujących bądź odnoszących się do zarządzania Puszczą Borecką i ochrony przyrody:
*Plany gospodarcze oraz prace już zrealizowane w poprzednich latach
*Zapisy Programu Ochrony Przyrody, Prognozy Oddziaływania na Środowisko PUL
*Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej stworzonych przez Grupę Roboczą FSC- Polska
*Zapisy ustawy o ochronie przyrody
*Treść aktów spraw będących w toku postępowania administracyjnego
*Strategie, opinie, ekspertyzy
Nałożenie warstw tematycznych w SIP oraz wykorzystanie map jakie są udostępnione w formie usługi WMS, umożliwiło wskazanie wydzieleń leśnych którym przypisano status „wrażliwych”. Wizje terenowe dotyczyły w pierwszej kolejności tych właśnie miejsc.

Celem nadrzędnym jest porównanie stanu faktycznego istniejącego na gruncie z zapisami dokumentów regulujących zarządzanie lasem. Odnalezione prawidłowości oraz uchybienia są podstawą do dalszych działań które posłużyły do rozpoczęcia opracowania dokumentu z przeprowadzonej kontroli- Raportu.
Adresatem dokumentu są osoby decyzyjne, odpowiedzialne za wykazane w nim spostrzeżenia. Reakcja na treść Raportu, posłuży do podjęcia decyzji o dalszym sposobie jego wykorzystania.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG