Rezultaty. Zakończyliśmy projekt „Inwentaryzacja reliktów puszczańskich” [1 kwietnia 2019]

[1 kwietnia 2019]

W ciągu 8 miesięcy na terenie Puszczy Boreckiej, udało nam się udokumentować metodą zdjęć sferycznych ponad 540 drzew, na których rosną mszaki i porosty uznawane za relikty puszczańskie, wskaźnikowe dla dobrze zachowanych lasów puszczańskich, podlegające prawnej ochronie oraz będące na Czerwonych listach jako gatunki zagrożone i wymierające. Wszystkie te stanowiska znajdują się poza strefami ochrony ostoi grzybów zlichenizowanych. Odnaleźliśmy ponad 120 nowych stanowisk gatunków reliktowych, których lokalizacja była dotychczas nieznana. Są one kojarzone głównie z obszarem Puszczy Białowieskiej i Karpackiej. Wśród odnalezionych gatunków była puchlinka ząbkowana, dla której rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej grzybów przewiduje ustanowienie stref ochrony ostoi. W strefach zabrania się jakiejkolwiek wycinki drzew. Zygodon rupestris uchodzi za jeden z najrzadszych mchów w Polsce. Stanowi dobry wskaźnik lasów o cechach pierwotnych. Wymiera i jest objęty ochroną ścisłą. Lokalizacja każdego drzewa, na którym stwierdzono nowy okaz gatunku, została zapisana w urządzeniu GPS i przydzielono jej kod opisujący gatunek drzewa oraz obwód, skrót łacińskiej nazwy gatunkowej, inicjały osoby która odnalazła okaz oraz szczegółowe informacje dotyczące umiejscowienia okazu na drzewie. Rezultatem projektu jest interaktywna mapa, umożliwiająca zlokalizowanie każdego stanowiska reliktu oraz szybki podgląd zdjęcia sferycznego w celu dokonania oceny, czy las wokół stanowiska reliktu nie został uszkodzony w wyniku hodowli lasu. W pracach wzięły udział 2 osoby, które są członkami Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Ich wkładem są osobne bazy danych liczące kilkadziesiąt rekordów z lokalizacją cennych gatunków puszczańskich. Aktualnie, bazy danych są analizowane. W projekcie wzięli eksperci członkowie PTB Sekcji lichenologicznej i eksperci briolodzy Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. W projekcie w sumie wzięło udział 12 wolontariuszy, pasjonatów, miłośników lasu, ekspertów briologów i lichenologów. Dziękujemy wolontariuszom! Dziękujemy zwłaszcza Andrzejowi Sulejowi za udostępnienie ponad 400 stanowisk gatunków wskaźnikowych dla lasów puszczańskich oraz ekspercką asekurację naszych działań. Projekt był realizowany w całości wolontarystycznie i nie był wspierany dotacją.

Projekt był realizowany w okresie 14.08.2018 r. – 21.04.2019 r.

Projekt „Inwentaryzacja reliktów puszczańskich” zrealizowany w funduszy własnych Fundacji Las Naturalny