Co zrobić, żeby nie wycięli lasu ? Szybkie rekomendacje [15 kwietnia 2019]

Nie tak dawno, otrzymaliśmy maila z prośbą o pomoc w ochronie cennego fragmentu lasu. Kasia zauważyła, że leśnicy chcą wyciąć las w pobliżu miejsca jej zamieszkania. Po wstępnej weryfikacji, stwierdziliśmy że występują podstawy do wstrzymania prac gospodarczych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej oraz Krajowy Standard Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC – zabraniają wykonywania rębni zupełnych wzdłuż cieków i zbiorników wodnych.

Hej,

właśnie wyświetliło mi się na fb Wasze wydarzenie– warsztaty z ochrony lasów, a ja mam właśnie taką sytuację, tylko martwię się i chcę działać szybko, więc może poradzicie, co robić?

Naprzeciwko mojej działki (…), zauważyłam pooznaczane różowymi kropkami drzewa. Zarówno moja działka, jaki ta z drzewami przylegają do małej rzeczki (…). Rzeka się wije, jest troszkę skarpek, ślicznie. Działka z drzewami to działka Lasów Państwowych. Dotarłam do jej adresu leśnego, ale nie do końca wiem, o co chodzi, choć skrót ZRB jest na maxa niepokojący. Powiedzcie, jak walczyć o to miejsce? Są tam stare (72–92 lata) olchy głównie, ale i brzozy i sosny, jest dziko, w rzece buszuja bobry itd. Czy mogą wyrżnąć drzewa przy samej rzece? Będę wdzięczna za jakies wskazówki i pomysły!!

Poniżej wklejam owy adres leśny i załączam kilka zdjęć miejsca

W jakim terminie są warsztaty i gdzie?
Z góry dzięki za odzew
Uściski

Dzień dobry, wysyłam wykaz czynności jakie należy podjąć żeby ochronić las przed wycinką:

1. Koniecznie trzeba wybrać się do nadleśniczego z grupką osób po to żeby porozmawiać o możliwości odstąpienia od użytkowania tego lasu (przygotować wcześniej petycję z podpisami). W trakcie dalszych negocjacji, jeśli nadleśniczy nie zgodzi się na całkowite odstąpienie od użytkowania- zaproponować zmianę sposobu użytkowania na TPP czyli trzebież późną pozytywną.

Na spotkanie należy zabrać załączniki do tego maila:

  • Certyfikat FSC Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w (…) (jest to podstawa do przedstawienia nadleśniczemu niezgodności planowanej rębni IB zupełnej ze standardem FSC, którego przestrzeganie jest wymogiem do posiadania i utrzymania certyfikatu FSC przez nadleśnictwo),
  • Standard FSC ( wydrukowana część z Zasadą 6, Kryterium 6.5, Wskaźnikiem 6.5.6),
  • Rozporządzenie w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej (wydrukowane w całości a szczególnie §. 1 ust 17),
  • Wydruk z Banku Danych o Lasach (widoczne są w nim Wskazówki Gospodarcze dla tego wydzielenia – rębnia IB zupełna)

W trakcie rozmowy należy powołać się na:

  • niezgodność ze standardem FSC: Kryterium 6.5, Wskaźnikiem 6.5.6 Standardu FSC;
  • niezgodność z §. 1 ust 17 Rozporządzenia;

Rozmowa musi skończyć się pozytywnie dla sprawy, bo potem będzie już trudniej.

2. Złożyć do Nadleśnictwa (…) wniosek o udostępnienie informacji publicznej (byle nie ustnie w trakcie wizyty w nadleśnictwie, bo ustna informacja nie będzie dowodem w dalszym postępowaniu):

  • jakie prace gospodarcze nadleśnictwo zaplanowało w roku 2019 w  wydzieleniu (…). Dzięki temu będzie wiadomo, czy prace będą podjęte jeszcze w tym roku. Nadleśnictwo planuje w tym wydzieleniu wykonać rębnie IB. Jest to rębnia zupełna, która polega na usunięciu wszystkich drzew z wydzielenia w trakcie jednego wejścia z pracami gospodarczymi. Jest to zabronione. Taka informacja na piśmie, udzielona na wniosek o informację publiczną, będzie podstawą do wystosowania skargi na niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego (nadleśniczy) w związku z nieprzestrzeganiem §. 1 ust 17 Rozporządzenia. Taki wariant jest jednak ostatecznością, do zastosowania jeśli inne metody zawiodą.

3. Jeśli spotkanie nie przyniesie rezultatów lub z innych względów nie jest możliwe, należy złożyć skargę na nadleśnictwo (…)

  • Podstawą do złożenia skargi jest standard FSC (w załączniku). Zaznaczyłem żółtym markerem niezgodność z Kryterium 6.5, Wskaźnikiem 6.5.6 Standardu. Nadleśnictwo (…) jest posiadaczem certyfikatu FSC i jest zobowiązane do przestrzegania standardu FSC. Standard FSC zabrania wykonywania rębni IB wzdłuż cieków i zbiorników wodnych.
  • Podstawą do złożenia skargi jest też Rozporządzenie (w załączniku). Rozporządzenie zabrania wykonywania rębni zupełnych wzdłuż cieków i zbiorników wodnych.

4. Ponadto należy odszukać wszystkie drzewa dziuplaste w wydzieleniu (dziuple szczelinowe, powstałe po odłamaniu suchego konaru, dziuple wykute przez dzięcioły). Lokalizacje tych dziupli (współrzędne GPS, obwód drzewa, typ dziupli), trzeba wysłać do nadleśnictwa oraz do wiadomości  RDOŚ. Rozporządzenie zabrania wycinania drzew dziuplastych.

Pozdrawiam i życzę udanych rozmów z nadleśniczym.


Projekt „Wzmocnienie udziału społeczeństwa w ochronie i zarządzaniu cennymi przyrodniczo lasami Polski północno- wschodniej” finansowany z grantu LUSH Charity