OPINIA PRAWNA W SPRAWIE MORATORIUM NA WYCINKĘ LASÓW SPOŁECZNYCH [29 maja 2023]

[29 maja 2023]

[Alarm dla klimatu Piaseczno]

Prawnik projektowy udzielił wam odpowiedzi na postawione pytania:

Pytanie do prawnika
Jako koalicja inicjatyw obywatelskich (Porozumienie Inicjatyw Lasów Chojnowskich) złożyliśmy do Regionalnej Dyrekcji LP moratorium na wycinki, domagając sie wstrzymania wszelkich prac wycinkowych planowanych i prowadzonych na obszarze Nadleśnictwa Chojnów do czasu opracowania obszarów stanowiących „lasy społeczne”. RDLP nie widzi takiej konieczności i uznaje,że NCH działa w majestacie prawa, podczas gdy my uważamy,że nie jest realizowany obecnie nasz interes społeczny.
Obecny PUL NCH jest zaplanowany do 2027r,  a zarz. 58 GDLP w sprawie wytyczania „lasów społecznych” zostało wprowadzone w życie we wrześniu 2022r. Naszym zdaniem,  skoro weszło w życie to teraz powinno być realizowane, a nie za lat 5 jak chcą tego leśnicy, od nowego PUL’u. Czy można uznać, że ta sytuacja godzi w interes społeczny? A jeśli tak to co dalej?

moratorium
https://drive.google.com/file/d/14DmxyD9x3e2FA3OQPHmU4QreedQYkBL3/view?usp=share_link

Odpowiedź na pytanie:

Dzień dobry,
odpowiadając na Państwa pytanie niestety nie mam dobrych informacji. Zarządzenie Dyrektora nie jest prawem powszechnie obowiązującym, jest aktem wewnętrznym w dodatku nie ostrym w swej treści, nie przysługuje w tym przypadku możliwość „przymuszenia” Lasów do realizowania swoich własnych założeń.
Jak długo PUL obowiązuje tak długo Nadleśnictwa będą je realizować.
Ponieważ w tej sytuacji brak jest drogi prawnej pozostaje jedynie możliwość wywierania presji społecznej i dialogu prowadzonego w różnej formie.

 

Wykonawca: prawnik projektowy

Autor: Adrian Grzegorz, Fundacja Las Naturalny